bum budowlany czy prognozy sa optymistyczne 01

Najbliższe lata będą czasem wielkich zmian na polskim rynku nieruchomości. Przedsięwzięcia budowlane są dobrym wskaźnikiem długookresowych prognoz dla całej gospodarki. Wszelkie znaki wskazują, że wzrost gospodarczy będzie trwał nadal, gdyż młodzi ludzie pragną niezależności i własnych mieszka.

Rzeczywisty deficyt mieszkaniowy, a więc liczba gospodarstw domowych, które nie mają jeszcze własnego mieszkania, wynosi obecnie 630 tys. nieruchomości. Na 1 tys. mieszkańców przypada w Polsce 368 mieszkań, a to czyni nasz rynek na tle Europy wyjątkowo atrakcyjnym. Ogólnie dobry stan gospodarki, małe bezrobocie i coraz wyższy poziom wynagrodzeń sprzyjają dobrym nastrojom i nowym transakcjom na rynku nieruchomości. Cały czas rośnie liczba i wartość udzielanych kredytów hipotecznych, co związane jest ze stopami procentowymi na bardzo niskim poziomie, a to z kolei przekłada się na korzystne warunki hipotek. Jednocześnie część inwestorów zdecydowała się także na wycofanie kapitału z nisko oprocentowanych lokat bankowych i zainwestowała w nieruchomości na wynajem. Na zakup mieszkania wpływa coraz większa mobilność młodych pokoleń, coraz liczniejsze grono studentów oraz rosnąca liczba migrantów zarobkowych, m.in. Ukraińców, Rosjan, czy Białorusinów. Zmieniają się również oczekiwania najemców wobec lokali. W obecnych czasach stawia się na komfort i niezależność, dzięki czemu coraz więcej osób decyduje się na samodzielne mieszkanie.

bum budowlany czy prognozy sa optymistyczne 02

Podaj cegłę

Aktywność deweloperów w 2018 roku jest bardzo wzmożona. Liczba rozpoczętych budów wzrosła o 25% – do prawie 98 tys., a ilość uzyskanych, nowych pozwoleń na budowę wzrosła o 26% – do prawie 119 tys. To pokazuje, że deweloperzy budują dwa razy więcej nieruchomości, niż jeszcze cztery lata temu. Podczas Programu „Mieszkanie dla Młodych” powstało wiele nowych inwestycji mieszkaniowych. Deweloperzy, widząc tak duże zainteresowanie oraz możliwości rynkowe, znacząco zwiększali zakres swojej działalności i zaczęli budować więcej. Na obecną chwilę rząd chce wprowadzić kolejny program wsparcia, będzie on jednak dotyczył mieszkań przeznaczonych wynajem. Program „Mieszkanie Plus”, wspierający budownictwo pod wynajem przy niższych, niż rynkowe stawkach czynszu, może w perspektywie kilku lat spowodować widoczne obniżenie kosztów najmu, dzięki czemu tego typu lokale staną się bardziej dostępne.

Rząd wprowadza również nową ustawę, która ma na celu ułatwić pozyskiwanie gruntów pod budownictwo wielorodzinne w miastach. Inwestor będzie mógł się zwrócić do wojewody o przekwalifikowanie wszelkich terenów na terenie miejskim, szczególnym potencjałem będą tutaj grunty rolne.

Deficyty

W dalszym ciągu jednak na rynku budowlanym brakuje rąk do pracy. Według szacunków Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa w Polsce obecny deficyt to ok. 150 tys. budowlańców, którzy coraz częściej wyjeżdżają z Polski. Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście zatrzymanie w kraju absolwentów uczelni technicznych. Według przeprowadzonych badań motywatorem dla studentów, poza czynnikami płacowymi, jest przede wszystkim możliwość rozwoju.

Ceny materiałów budowlanych wzrosły z powodu nie tylko wzmożonego eksportu, ale i ogromnej produkcji mieszkań w Polsce, zarówno tych realizowanych przez inwestorów indywidualnych, jak i deweloperów. W styczniu 2018 roku deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 10 tysięcy lokali, a dla ponad 14 tysięcy zostały wydane pozwolenia na budowę.

Informacje te świadczą o ogromnej produkcji nowych mieszkań, która sprawia, że popyt materiałowy przewyższa obecną podaż, w związku z czym ceny materiałów rosną, a dostawy wydłużają się w czasie.

bum budowlany czy prognozy sa optymistyczne 03

Bum!

W takim momencie firmy z branży budowlanej, takie jak https://www.realbud.com/pl/ rozwijają swój potencjał i udostępniają na rynku coraz to lepsze rozwiązania i wysokiej jakości materiały budowlane. Bum budowlany trwa. Rozbudowują się zakłady produkcyjne, inwestorzy zagraniczni lokują nowe fabryki w Polsce, a infrastruktura rozwija się, korzystając z pomocy unijnej. Dobre wyniki osiągane w branży budowlanej to przede wszystkim efekt wzrostu produkcji budowlano-montażowej. Istotnym elementem rozwoju sektora jest również wzrost inwestycji zagranicznych. Zostały przeprowadzone spore inwestycje dostosowawcze, dające szansę na podjęcie działania na otwartym rynku europejskim. Polskie firmy odważniej wychodzą z ofertą za granicę.

W ciągu kolejnych lat kluczowe będą nie tylko decyzje Rady Polityki Pieniężnej, ale także czynniki, takie jak rosnące ceny gruntów i coraz większe koszty budowy. Zapowiada się kolejny, dynamiczny rok na rynku nieruchomości. Zwiększający się napływ do Polski nowych pracowników z zagranicy, czy migracje Polaków ze wsi do miast zachęcają do zakupu kolejnych lokali mieszkalnych. Nie brakowało w ostatnim czasie prognoz, że rynek budowlany już się nasycił i zarówno deweloperów, jak i tych, którzy chcieliby sprzedać mieszkanie używane, czekają kłopoty. Rzeczywistość jednak jest zupełnie inna. Rynek budowlany cały czas rozwija się i to w szybkim tempie, a nowe nieruchomości zachęcają klientów do kupna. Budynków powstaje coraz więcej, a branża budowlana prężnie rozwija się na rynkach lokalnych, jaki i zagranicznych.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: