Umywalkę montuje się do ściany lub na blacie. Jeśli mamy ścianę murowaną bez problemu można ją zawiesić na śrubach montażowych. Na lekkich ścianach działowych z karton-gipsu lub płyt OSB przyda się stelaż podtynkowy.

Jak zatem zamocować umywalkę do ściany szkieletowej? Do montażu umywalki w ścianie szkieletowej służy stelaż podtynkowy, jednak o innej (i znacznie prostszej) konstrukcji od używanego do montażu miski WC. Podobnie jak w wypadku WC pierwsze przygotowania do montażu następują już na etapie stawiania szkieletu ścianki.

Jak zamontować umywalkę na ściance działowej? Rys.: MFP

1. Obrys pomieszczenia
2. Pojedyncza ściana szkieletowa wykończona płytą wiórową.
3. Konstrukcja nośna podwójnej ściany szkieletowej. Odległość między rzędami profili musi pozwolić na przeprowadzenie między nimi rury kanalizacyjnej – może więc być znacznie mniejsza niż w przypadku WC.
4. Miska WC na stelażu – patrz poprzedni odcinek.
5. Profile przygotowane do montażu stelaża podtynkowego. Rozstaw dopasowany zgodnie z wytycznymi producenta elementu. Lokalizacja odpowiadająca projektowanemu umywalki.

Jak zamontować umywalkę na ściance działowej? Rys.: MFP

Następny krok jest identyczny jak w poprzednim wypadku – instalacja, dokładne dopasowanie, przymocowanie i podłączenie stelaża. Z reguły możliwość regulacji wysokości umywalki jest dość ograniczona.
1. Stelaż.
2. Szpilki mocujące umywalkę. Ich rozstaw jest regulowany i należy go dopasować do mocowania wybranej umywalki.
3. Podłączenie wody.
4. Odprowadzenie kanalizacji. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku na całej długości rury i (o ile to możliwe) unikaniu zakrętów.

Jak zamontować umywalkę na ściance działowej? Rys.: MFP

Ostatnim etapem jest zabudowa ściany płytą MFP i wykończenie pomieszczenia zgodnie z projektem wnętrza. Później można już instalować umywalkę i baterię umywalkową.
1. Płyta – wykończenie ściany.
2. Szpilki mocujące umywalkę.
3. Płytki ścienne.
4. Podłączenie wody (zimnej i ciepłej).
5. Odprowadzenie kanalizacji.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: