paliwa stale defro

Obecnie wiele gospodarstw domowych w Polsce opala domy węglem w tradycyjny sposób - głównie ze względu na wygodę, przyzwyczajenie i z obawy przed kosztami wymiany kotła. Do 2020 roku mamy czas na wymianę starych kotłów na takie, które będą spełniały wymagania dla kotłów piątej klasy. Aby kocioł został zakwalifikowany do 5. klasy musi spełniać odpowiednie warunki, dotyczące zarówno sprawności cieplnej, jak i granicznych wartości emisji zanieczyszczeń. Kotły grzewcze najnowszej generacji, posiadające oznaczenie 5. klasy, produkowane są głównie w celu właściwego spalania paliw. Nowoczesne kotły, które spełniają rygorystyczne normy, produkowane są zawsze z myślą o spalaniu jednego rodzaju paliwa (np. pelletu, ekogroszku lub drewna), dzięki czemu możliwe są one bezpieczniejsze dla środowiska.

Paliwa stałe - rodzaje:

 • biomasa,
 • rośliny energetyczne,
 • słoma,
 • drewno,
 • odpady po produkcji drewna: kora, trociny, zrębki i wióry,
 • pellet,
 • ekogroszek,
 • biogaz.

Poniżej opisujemy najbardziej popularne z paliw ekologicznych do ogrzewania domów, które można zastosować w dostępnych na polskim rynku kotłach 5. klasy.

Drewno opałowe

Do spalania w kotłach służą kawałki pni, gałęzi i korzeni o średnicy około 12 cm. Aby ogrzewanie za pomocą drewna było najbardziej ekonomiczne i nie emitowało do atmosfery szkodliwych substancji, należy wybierać materiał z drzew liściastych - nie mają one dużej ilości żywic i nie zanieczyszczają komina. Aby ogrzewanie było efektywne, drewno opałowe powinno też charakteryzować się jak najniższą wilgotnością, najlepiej około 15-20%. Warto zainteresować się też nowoczesnym rozwiązaniem, czyli kotłami na tzw. gaz drzewny. Zastosowano w nich zaawansowaną technologię komór spalania, w których następuje wysoki stopień zgazowania drewna. 

Wydajne granulki czyli pellet

Pellet to granulki wielkości 6-8 mm powstałe z odpadów drewna sprasowanych pod wysokim ciśnieniem. Paliwo to ma wyjątkowo niską wilgotność (od 4 do 10%) i zbliżoną do drewna wartość kaloryczną ok. 19 MJ/kg. Zaletą pelletu jest mała zawartość popiołu, która  mieści się w przedziale od 0,3 do 1,0%. Oznacza to, że w najgorszym wypadku z 1 tony spalonego pelletu uzyskamy 10 kg popiołu. Nowoczesne kotły na pellet posiadają wiele udogodnień. Taki opał, jak pellet, może być także spalany w wolnostojących piecykach oraz kominkach, które posiadają odpowiednie zbiorniki. 

Zalety nowoczesnych kotłów na pellet:

 • zaawansowane funkcje sterowania,
 • wentylatory, które wdmuchują powietrze trafiające do komory spalania, bezpośrednio do palnika,
 • przepływomierze (wentylatory mierzące masę powietrza),
 • wentylatory wyciągowe eliminujące problem niewłaściwego ciągu kominowego,
 • efektywny i wysokowydajny palnik,
 • opcja automatycznego czyszczenia,
 • ceramiczna komora pozwalająca na dopalenie produktów spalania oraz wytrącenie znacznej części pyłów ze spalin (jest to innowacyjne rozwiązanie, które posiadają kotły na pellet firmy Defro)
 • wydłużony obieg spalin,
 • turbulizatory zwiększające stopień wymiany ciepła.

Dzięki tym cechom kotły 5. klasy umożliwiają wysokiej jakości - ekologiczne i ekonomiczne - spalanie pelletu, które opiera się na dobrej kumulacji ciepła, przy jednoczesnej, zminimalizowanej emisji spalin do środowiska.

Ekogroszek

Nazwą ekogroszek określany jest węgiel kamienny w postaci specjalnego granulatu o nieregularnym kształcie i wielkości 5-25 mm. Spalanie tego paliwa możliwe jest w nowoczesnych kotłach na ekogroszek z podajnikiem retortowym. Ekogroszek generuje nieco więcej popiołu, niż pellet - przy surowcu dobrej jakości jest to około 12%. Ma on za to wyższą wartość kaloryczną, niż pellet - wynoszącą około 26-28 MJ/kg. Kotły 5. klasy przeznaczone do spalania ekogroszku umożliwiają jego ekologiczne spalanie. Na czym to polega? Dzięki odpowiedniej budowie kotła oraz niewielkim rozmiarom ekogroszku, podczas palenia paliwo to okalane jest powietrzem, co umożliwia jego równomierne spalanie. Takie funkcje, jak Adaptive Control, pozwalają na dostarczenie do kotła właściwej ilości paliwa i powietrza potrzebnych do właściwego spalania, a także do osiągnięcia odpowiedniej temperatury umożliwiającej ekologiczne i ekonomiczne spalanie. Prawidłowo spalany ekogroszek w nowoczesnym kotle generuje znacznie mniej dymu.

Więcej o przyjaznych dla środowiska kotłach na paliwa stałe znajdziesz na stronie firmy Defro.


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: