Automatyczne bramy wjazdowe nie tylko ułatwiają codzienne życie, ale również zwiększają bezpieczeństwo posesji. Jak zatem dobrać napęd do bramy przesuwnej?

Napęd do bramy przesuwnej - jaki wybrać?

Siła automatu napędu do bramy przesuwnej

Siła automatu podawana jest w newtonach (N) i nie zawsze trzeba kupować urządzenia o największym parametrze siły. Po pierwsze zbyt mocny napęd to niepotrzebne koszty, aczkolwiek lepiej jest wybierać urządzenia obsługujące nieco większy maksymalny ciężar skrzydła – tym bardziej, jeśli brama jest podwieszana, a nie poruszająca się po skrzydle.

Siłownik, który pracuje przez cały czas na maksymalnych obrotach, szybciej się zużywa. Odpowiednia rezerwa mocy pozwala uwzględnić takie dodatkowe czynniki, jak wykonanie i zużycie bramy, a także niekorzystne warunki pogodowe – np. silny wiatr czy zalegający śnieg.

Rodzaj zasilania napędu do bramy przesuwnej

Napędy do bram zasilane są napięciem 24V lub 230V i bezpośrednio przekłada się to na właściwości użytkowe. Urządzenia o napięciu stałym 24V przeznaczone są do bram otwieranych z umiarkowaną częstotliwością. Są bardziej uniwersalne – standardowo wyposaża się je w moduły przeciwzgnieceniowe zapobiegające uderzeniu bramy w przeszkodę, mogą być też sterowane jednym pilotem wspólnie z innymi elementami na domowym podjeździe – np. oświetleniem czy bramą garażową. W ich przypadku dobranie odpowiedniej mocy do wagi skrzydła jest szczególnie istotne, gdyż muszą one pracować bez najmniejszych oporów mechanicznych.

Napędy o napięciu 230V mają większą siłę ciągu i lepiej radzą sobie z oporami np. zimą, dlatego sprawdzą się w przypadku ciężkich bram ozdobnych, wypełnionych deskami drewnianymi lub metalowymi okuciami.

Jak zadbać o napęd do bramy przesuwnej podczas jesienno-zimowych chłodów?

Stan domowej bramy warto sprawdzać przynajmniej 1-2 razy do roku, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowej pluchy. To, co łatwo możemy poddać kontroli, to szyna przesuwna. Należy się upewnić, że zawsze jest ona wolna od liści, śniegu, lodu, piachu czy błota. W przypadku bram przesuwnych samonośnych zanieczyszczenia powinniśmy usuwać spod samego ogrodzenia, dlatego nie jest to najlepsze miejsce do sadzenia roślin lub do zbierania odgarnianych liści czy śniegu. W przypadku utrzymujących się niekorzystnych warunków atmosferycznych dobrym pomysłem może być regulacja siły napędu – tę czynność należy jednak powierzyć specjaliście.

źródło: FAAC

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: